ČNB zpřísňuje pravidla! Od října bude získání hypotéky horší

Dnes, 12.6.2018 Česká národní banka vydala nové doporučení, které má být platné od 1.10.2018. Od začátku roku ČNB naznačuje, že se bude opět zpřísňovat získání nové hypotéky. I nové omezení bude pro banky pouze formou doporučení, protože neexistuje zatím zákon, jimž by se mohla pravidla vynutit.

ČNB zpřísňuje pravidla

ČNB zpřísnila podmínky již několikrát. Poprvé tomu bylo předloni na podzim, kdy zakázala půjčovat 100% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Toto omezení dále v dubnu 2017 rozšířila o doporučení neposkytovat úvěry nad 90% LTV a dále omezit hypotéky nad 80%. Těch může být poskytnuto jen 15%

ČNB upravuje maximální výši úvěru

Dle nového doporučení ČNB musí klient na úvěr vydat maximálně 45% čistého měsíčního příjmu a nebo celková výše dluhu nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu!

Pokud tedy bude člověk, který vydělává v průměru 25tis. čistého koupit nemovitosti v Kolíně, tak nejen že bude muset mít ideálně 20% našetřeno, ale zároveň splátka musí být maximálně 11 250Kč a výše úvěru maximálně 2 700 000Kč což vzhledem k ceně nemovitostí v Kolíně nemusí být zas tak velké omezení. Pokud ale klient splácí jiný úvěr, nebo má dítě, tyto částky klesají. V tomto případě je potřeba sehnat spoludlužníka, který by měl volné cashflow.

Koho se bude doporučení týkat?

Toto doporučení bylo vydáno z důvodu větší pravděpodobnosti na splácení úvěru. Stále rostoucí ceny nemovitostí. Mělo by se to dotknout zhruba 1/3 žadatelů o úvěr. Ti budou muset buď snížit svoje výdaje na jiných úvěrech, nebo snížit výši úvěru, o kterou žádají. Ve většině případů se to dotkne žadatelů ve větších městech jako např. Praha, Brno, Hradec Králové apod.

Veškeré nařízení bylo mnohokrát diskutováno a bylo porovnáno i s minulými roky. Pokud by se vzal průměr z loňského roku, nesplnilo by limit ročního příjmu pouze 8% žadatelů o úvěr. Limit měsíční splátky by nesplnilo cca 7% žadatelů.

Veškerá výše uvedená nařízení ČNB se budou týkat pouze nových úvěrů. V případě refinancování stávajícího úvěru k datu fixace se těchto přísnějších pravidel „zatím“ klienti bát nemusí.

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

2 komentáře

  1. […] limity DTI a DSTI a omezila poskytování hypoték nad 80% LTV, článek si můžete připomenout zde. Klienti nemohli splácet více jak 45% svých čistých měsíčních příjmů a zároveň […]

  2. […] Již více než rok letí úrokové sazby směrem nahoru a lepší to asi nebude. V říjnu přijde nové opatření ČNB, o kterém jsem Vás informoval již v minulých článcích a najdete ho i na mém webu. […]

Komentáře jsou uzavřené.