Jako klienti některé z bank využívající hypotéku, či úvěr ze stavebního spoření jste se setkali s pojmem FIX. FIX je období, po které Vám banka nesmí upravit úrok ani splátku. Fix většinou bývá 3 – 10 let. Existuje však i 1rok, více jak 10let, nebo u stavebního spoření třeba po celou dobu trvání úvěru.

Dle novely spotřebitelského zákona 1.12.2016 Vás banka musí minimálně 3 měsíce před koncem fixace informovat o nových sazbách na další období. Zde je prostor pro vyjednávání se stávající bankou!

Pokud není s bankou „řeč“ a nabízená sazba se Vám zdá moc vysoká, můžete se porozhlédnout po konkurenci a řešit refinancování. Prošli jste různé internetové kalkulátory bank či srovnávačů a hledáte nejnižší Úrok? Řeknu Vám malé tajemství: 

  • nejnižší úrok nemusí být nejvýhodnější
  • nejnižší splátka může obsahovat další měsíční poplatky obsažené v ceníku
  • nízký úrok může být podmíněn sjednáním dalších produktů

Refinancovat úvěr jde zpravidla 2měs. (ideální doba na vyřízení celé hypotéky) až 2 roky před koncem fixace. Pokud máte třeba konec fixace 15.4.2028, tak již v průběhu dubna 2026 si lze zarezervovat sazbu. Samozřejmě odejít od stávající banky můžete kdykoliv a zde už je to většinou spojeno s poplatkem za předčasné splacení, který mý každá banka jiný.