V posledních měsících slýchám od klientů do telefonu, mailu apod. jednoduchý dotaz ohledně výše hypotéky.
„Beru 25tis. čistého a vyhlídl jsem si byt za 2mil.“, „Mám přítelkyni na mateřské dovolené, já beru 30tis. čistého, chtěli bychom koupit dům za 3,5mil.“ apod.
I takto znějí dotazy a já bych Vám zde chtěl dát velmi jednoduchý orientační návod na to, jak dojít k výsledné částce.
Doporučení ČNB
Loni jsem psal článek ohledně nového doporučení ČNB. Ve stručnosti se jednalo o zavedení limitu DTI (maximální výše úvěru je devítinásobek čistého ročního příjmu) a limitu DSTI (maximální výše splátek musí být maximálně 45% měsíčního čistého příjmu).
Množství hypoték meziročně klesl a je otázka, jestli je to ze 100% způsobeno zavedením těchto limitů. Velký podíl na tom může mít i strach klientů z toho, jestli úvěr vůbec dostanou a tak radši ani o úvěr nepožádají.
Modelový příklad
Pro výpočet se budu držet dalším doporučením, že standardně banky poskytují 80 – 90% hodnoty zástavy.
Např. Pokud byt stojí 2mil. (předpoklad, že odhad potvrdí kupní cenu), je možné si na hypotéku vzít 1,6mil. případně až 1,8mil.
Orientační propočet: úroková sazba 3%, RPSN 3%, splatnost viz daný sloupec, minimální příjem na 1 žadatele včetně životního minima, ve kterém není zahrnutý jiný výdaj na úvěrové produkty (kreditní karta, kontokorent, spotřebitelský úvěr apod.)
Věřím, že pro velmi orientační výpočet je toto dostačující. Pro konkrétní výpočet výše hypotéky, úroku a splatnosti se na mě neváhejte obrátit. Můžete k tomu využít buď mail lukas@lukaskucera.eu nebo telefon 773 270 787