Hlavní pracovní poměr a DOBA URČITÁ – jak lze projít v bance

Velmi často se setkávám s tím, že klienti při výběru hypotéky řeší hlavně úrokovou sazbu. Neříkám, že je to špatně a do jisté míry to i chápu. Vždy klientům říkám jednu věc. Pokud máte v pořádku metodiku a jednoduchý účel, tak můžeme vybírat z těch nejlepších sazeb. Jestliže se nevejdete do všech metodik, budete muset řešit banku, kde to projde a tam už pak řešíme jen nějakou individuální sazbu, ale nemůžeme to porovnávat s trhem.

Asi jako u každého srovnání, tak i v případě smlouvy na dobu určitou je omezení, které je potřeba včas řešit.

Minimální doba

Nejčastěji musí být doba sjednána na min. 12měs. Setkal jsem se už ale i se smlouvami na 6 či 9 měsíců a následné prodloužení na stejnou dobu. To umí některé banky obejít tím, že sčítají dobu u stejného zaměstnavatele. Pokud máte třeba 2. smlouvu na 9měs., tak po uplynutí 3 měsíců už splňujete podmínku 12ti měsíců.

Konec doby určité

Zde se to relativně shoduje. Někdo řeší 2 měs. od podání žádosti, nebo 3 měs. na Potvrzení o příjmu. Pokud máte smlouvu třeba do 30.10.2024 tak ideální nejzazší termín ideálně v průběhu července

Výplata na účet

Zde je jsou asi 3 pohledy bank

  • u státních zaměstnanců lze akceptovat
  • neřeší se, pokud klient dodá Potvrzení o příjmu případně výpis důchodového pojištění
  • není akceptováno vůbec

Kdy nejlépe žádat?

Pokud jste v situaci kdy máte doba určitou, tak nejlepší varianta je žádat 3. měsíc v zaměstnání. V době schvalování budete mít po zkušební době. Pokud máte smlouvu pouze na 6měs. tak 6. měsíc, kdy už bude jasné, že bude poměr prodloužen.

Samozřejmě toto jsou nějaké ideální modely, ale realita jak vím, bude úplně jiná. Proto stejně jako u všeho je dobré to hlavně řešit včas!

Publikováno 23.2.2024

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky