Hypotéky zdražují. Opatření ČNB se začíná projevovat na zvyšování úroků

Česká národní banka letos již podruhé zvýšila základní úrokové sazby. Došlo k tomu 2. listopadu a banky na to začaly okamžitě reagovat zvednutím úroků u nově poskytovaných hypoték. Některé menší banky navýšily sazby okamžitě, ty větší chvíli vyčkávaly ale i je toto navýšení dohnalo k navýšení sazeb. Mezi hlavní faktory, které zvyšují úrokové sazby je regulace objemu poskytovaných hypoték nad 80% LTV. Zvýšení sazeb ČNB, ke kterému došlo začátkem listopadu je „vodou na mlýn“ pro banky, které tak mohou postupně navyšovat sazby.

I přes výše uvedené nadále probíhá konkurenční boj o získání nových klientů, např. Česká spořitelna spustila novou fixovanou sazbu na 15 let s úroky již od 2,69%. Současně probíhá do 3.12. akce na odhady zdarma.

hypotéky zdražují
ČNB již podruhé navýšila minimální sazby

 

Růst sazeb není u konce

Ač není nyní jasné, zda nařízení ČNB je poslední, lze očekávat i v příštím roce, že dojde k opětovnému navýšení sazeb. V prosinci se bude konat další zasedání ČNB a je možné, že již zde dojde k dalšímu navýšení.

Historicky nejnižší úrokové sazby jsou tak minulostí. I přes navýšení do nemusí mít tak výrazný dopad na hypoteční sazby. I když klienti nyní hypotéku získají o něco dráž, než v minulosti, nebude to mít významný důvod na přehodnocení plánů spojených s pořízením nemovitosti. Navýšení, které nyní proběhlo, má v průměru u hypotéky ve výši 1 mil. korun znamenat vyšší měsíční náklady o cca 250Kč.

 

Hypotéky zdražují. Historická minima jsou minulostí

Období, kdy se sazby v průměru pohybovaly pod 2% a minimální sazby u 1,7% jsou minulostí. Díky dvojitému navýšení minimálních sazeb ze strany ČNB, regulace u hypoték na 80% LTV apod. stoupají sazby nahoru. Od srpna došlo k navýšení 2T repo sazby nejprve z 0,05% na 0,25% a nyní z 0,25% na 0,5%. Hlavním faktorem ne tak strmého stoupání hypoték je také konkurenční boj mezi bankami.

hypotéky zdražují
Průměrná sazba hypoték. Zdroj: Hypoindex

Na grafu je názorně vidět, že za uplynulý rok, kdy nejnižší průměrná sazba v listopadu 2016 je téměř o 0,3% nižší než tomu bylo v měsíci září. I za říjen a listopad  předpokládáme nárůst. Kam až to bude stoupat je však ve hvězdách 🙂

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky