Jak na odpočet úroků z hypotéky

Odpočet zaplacených úroků z hypotéky je jeden z nástrojů, jak si snížit daň či získat vratku.

Každý, kdo má hypotéku, tak si může ze svého základu odečíst částku až 300tis. (podle nové právního předpisu 150tis.). Rozhodným okamžikem je datum 1.1.2021

Odpočet úroky u hypotéky pro bytové potřeby

Aby bylo možné si odečíst úroky, které jste zaplatili na hypotéce, musí být hypotéka určena na uspokojení bytové potřeby. Měla by být určena k vlastnímu trvalému pobytu, nebo osoby blízké. Mohou to být potomci, rodiče, druhý z manželů. Neplatí pro nemovitosti, které jsou určeny k podnikatelské činnosti či pronájmu.

´Účelem může být rekonstrukce, koupě, vypořádání majetkových poměrů, rekonstrukce apod. Vztahuje se i na koupi pozemku. U něj je ale podmínkou, že do 4 let se musí začít na pozemku stavět.

Odpočet úroků od 1.1.2021

Do loňského roku bylo možné si odečíst z daní částku max. 300tis. a získat tak zpět na daních až 45tis. Kč. Od letošního roku se tato částka ponižuje na 150tis.

Pro většinu domácností toto snížení spojené také se zrušením daně z nabytí nebude limitující. Při hypotéce 4mil. a sazbě kolem 2,5% jsou úroky v prvních letech kolem 100tis./rok. Omezující by to bylo, pokud by se výrazně zvýšily úroky.

Bude jistě vznikat spousty dotazů, zvláště v tomto přechodném období v závěru roku 2020, zda půjde odečíst 300tis. nebo jen 150tis. Níže bude uvedeno pár příkladů, za jakých okolností lze odečíst úroky až 300tis.

  • koupě pozemku, bytu či domu – zde se za rozhodný den bere Vklad vlastnického práva. Pokud tedy bude na katastr vložena plomba 20.12.2020, jde to podle starých podmínek
  • výstavba – rozhodným den je vydání stavebního povolení. Pokud tedy začnete stavět na základě vydaného stavebního povolení v roce 2020 splňujete podmínky pro vyšší odpočet.
  • rekonstrukce – zde je velmi důležité, aby žadatel o vratku daně prokázal, kdy k započetí rekonstrukce došlo.
  • refinancování – jelikož refinancování je pouze převedení úvěru k jiné bance, vychází se z původní úvěrové smlouvy. Pokud např. kupujete byt v červnu 2020 s 5ti letou fixací, tak i v roce 2025 pokud bude úvěr zrefinancován lze odečítat částku 300tis.

Daň lze uplatnit vždy za poslední zdaňovací období, nyní tedy za rok 2020. Existuje však varianta, kdy i nyní lze zpětně odečíst úroky a to za rok 2018 a 2019. Fígl je v opravném daňovém přiznání. Zde je totiž možnost až 3 roky od posledního zdaňovacího období podat opravné daňové přiznání, do kterého lze tyto odpočty zahrnout.

Publikováno 11.1.2021

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky