OPRAV DŮM PO BABIČCE – dotace a zvýhodněný úvěr s úrokem do 3,5%!

Pojem „Oprav dům babičce“ je mnoho lidem znám. Dnes se na toto téma podíváme z druhého pohledu a to pohledu banky.

Až to budete číst třeba za pár měsíců či let, tak ano, úvěr 3,5% je atraktivní, protože na začátku roku 2024 se běžně úrok u hypotéky pohybuje v rozmezí 5-5,5% a nezajištěné úvěry i kolem 7%.

Základní info k dotaci

Ministerstvo ŽP se Státním fondem životního prostředí spustilo dotační program, který slouží k rekonstrukci domu či chaty. Hlavní náplní rekonstrukce musí být požadovaná energetická úspora, takže zateplení, či výměna oken. Dotace se vztahuje na 50% nákladů do celkové výše 2mil. (max. 1mil. dotace). Nově musí pak dům splňovat PENB nejvíce B. Limit může být navýšen a doplněno o další účely např. 

  • TČ vzduch – voda s ohřevem vody 100.000Kč
  • Akumulace dešťové vody 27.000Kč
  • Solární ohřev vody a vytápění 60.000Kč
  • Zelená střecha 1.000Kč/m2

Kofinancování rekonstrukce

Nejedná se o překlep, je to nový pojem, kdy část peněz jde z fondů EU. Pokud se chcete pustit do rekonstrukce a nemáte dostatek vlastních prostředků, je několik možností, kde peníze sehnat. Asi nejhorší variantou je drobný spotřebitelský úvěr. Daleko lepší a výhodnější variantou je pak účelový úvěr a to ať zajištěný či nezajištěný. Můžete si odečíst úroky a v budoucnu krásně refinancovat.

Druhá varianta je poněkud rozsáhlejší a je hned několik produktů, které lze využít

  • hypotéka na rekonstrukci
  • nezajištěný úvěr stavební spořitelny
  • nezajištěný úvěr stavební spořitelny s účelem „Oprav dům po babičce“

Poslední zmiňovaný si trochu více rozebereme.

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o speciální nezajištěný úvěru, který poskytují stavební spořitelny a je určen pouze pro účely, kdy bude čerpána dotace. Výše úvěru musí být maximálně dvojnásobek dotace! Odměnou je opravdu exkluzivní sazba, která je až téměř poloviční, než u klasického nezajištěného úvěru. Může to být tedy velmi zajímavá alternativa ke klasické hypotéce. Výhodnost tohoto produktu je možné porovnat s ostatními 2 produkty a vždy záleží na konkrétní situaci.

Modelový příklad půjčky 1mil. na 20let, hypotéka úrok 5,5%, nezajištěný úvěru 7%, nezajištěný úvěr se specifickým účelem 3,5%. Splátka je u

  • hypotéky 6.761Kč
  • nezajištěného úvěru 7.611Kč
  • specifického účelu nezajištěného úvěru 5.800Kč

Pokud tedy uvažujete o využití dotace a zároveň financování přes úvěr, tak nezapomeňte využít vhodného finančního ústavu a vhodného produktu. Díky tomu můžete ještě více zefektivnit úsporu a využít výhod tohoto produktu.

Publikováno 19.3.2024

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky