Hranice 5% pokořena

Když jsem na konci roku 2020 psal článek o prolomení hranice 2% u úrokových sazeb , tak by mě nenapadlo, že za 15měsíců budeme s repo sazbou z 0,25% na 5% a úrokové sazby tuto hranici u některých fixací již překročily. Očekávám, že v řádu několik dnů až týdnů bude většina bank mít úrokové sazby začínající 5,xx% .

Bankovní rada ČNB na měnovém zasedání rozhodla, že po 6té v řadě zvýší základní repo sazbu o 0,50% na výslednou hodnotu 5%. Sazby jsou platné od 1.4.2022.

Bohužel i nyní si bankovní rada nechala otevřená zadní vrátka a větou: „Bankovní rada bedlivě sleduje aktuální vývoj a je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby se inflační očekávání dlouhodoběji nevzdálila od 2% inflačního cíle ČNB.“ nemusí být toto navýšení v dohledné době finální.

Aktuální možnosti bank

Aktuálně dokážu zajistit hypotéky do 4,5% bez pojištění a u větších objemů či refinancování se ještě více přiblížit ke 4%. Je však jen otázkou času, kdy i tyto sazby budou minulostí.

Doporučuji a stále to opakuji dokola, zajímejte se o své hypotéky! Nečekejte, až se Vám banka ozve, ale řešte refinancování již nyní třeba i rok dopředu!

Publikováno 31.3.2022

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky