Provize až na prvním místě, pak se uvidí

Dobrý večer, v dnešním článku, který se pokusím zkrátit na rozumnou formu, se s Vámi chci podělit o velmi čerstvou a osobní zkušenost.

 

Píše se sobota 21.10.2017 a klient, říkejme mu pan Karel, si společně se  svou ženou, vyhlídli krásný byt v Kolíně. Po předchozí domluvě se v týdnu uskuteční prohlídka bytu a návštěva pobočky realitní kanceláře v Kolíně poblíž centra. Líbil se jim byt na sídlišti v hodnotě 1,8mil ve velmi dobrém stavu. Podstatné však je, že klienti byli nuceni k téměř okamžité reakci a „rychlému“ podepsání rezervační smlouvu a složení peněz. Peníze budou sloužit jako část kupní ceny. 27.10.2017 došlo k podepsání rezervační smlouvy s tím, že do 27.12.2017 musí dojít k podepsání kupní smlouvy a zaplacení kupní ceny.

Klient je OSVČ, uplatňuje výdaje paušálem ve výši 60% a jeho daňový základ je kolem cca 200tis., manželka je na mateřské dovolené a mají 1 syna. Žádné jiné dluhy nemají, vždy vše řádně spláceli. Splatnost hypotéky 30 let a navíc mají svých 400.000Kč určených k zaplacení části kupní ceny.

„Realiťák“ se nabídl že jejich člověk jim může zařídit úvěr a nebudou s tím mít žádné starosti a že potřebuje dodat pár věcí. Během cca 3 týdnů klient vše potřebné dodal a byl hotový i odhad, který vyšel a tak hypotéka ve výši 1,4mil. měla být jasnou volbou.

29.11.2017 klientovi volá realiťák se slovy: „Dobrý den, mám pro Vás špatnou zprávu, máte nedostatečné příjmy na splácení hypotéky a tak Vám byla zamítnuta. Jinou možnost nemáme, takže buď si zkuste vyřešit úvěr jinde, nebo Vám 27.12.2017 propadne rezervační poplatek.“

Následovalo zoufalé hledání možností, návštěva své banky atd. Naštěstí přes společného klienta mě oslovili s rychlou pomocí, zda by se dalo něco vymyslet. Měl jsem limit, 22 dní na vyřízení všeho a do toho Vánoce! VÝZVA PŘIJATA!

Rychlé porovnání bank a propočet jeho daňového přiznání, kontaktování odhadce (plusový bod byl ten, že spolupracoval s bankou, kde se žádalo přes realitku a i s novou bankou, kterou jsem navrhoval), předělání odhadu do šablony banky, opětovné dodání papírů.

BANKA VÝŠE PŘÍJMŮ DOSTATEČNÉ PŘÍJMY
Česká spořitelna 19.700Kč NE
Unicredit Bank 20.433Kč NE
Hypoteční banka 21.158Kč ANO
Sberbank 23.485Kč ANO

Tabulka: ukázka 4 bank, stejné vstupní údaje, daňové přiznání + 7100Kč mateřská

A výsledek? Dodatkem návrhu kupní smlouvy se trochu posunulo datum splatnosti kupní ceny, kterému realitka vyhověla.

Měl jsem velkou radost, když jsem mohl klientům ve čtvrtek 21.12.2017 zavolat a sdělit, že mají úvěr schválený! Následovalo téměř okamžité podepsání kupní smlouvy a dnes 4.1.2018 byly peníze přijaty na účtu realitní kanceláře (úschovy).

 

Tímto apeluji na všechny budoucí zájemce o nemovitost. Zjistěte si před podpisem rezervační smlouvy, zda na hypotéku máte! V tomto případě nebyla rezervace extrémně velká, příjmy průměrné, ale mohlo to být horší a finanční ztráta větší!!!

S výpočtem bonity Vám rád pomůžu a pro nezávaznou nabídku můžete využít kontaktní formulář na této webové stránce.

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky