Průměrná sazba stále stejná, i když…

Když se podíváme na vývoj průměrné úrokové sazby, tak nějak přemýšlím, zda ten průměr takto zvyšuje neschopnost poradců vyjednat lepší sazby, nebo jen to, že klienti nezjišťují lepší možnosti.

Nabídky a realizované úvěry za květen a červen byly vždy do úroku 5,8% a to včetně i 90% LTV. Sazby ze závěru června se už přibližují 5,5% a i z aktuálních informací je výhled pozitivní!

Při pohledu na vývoj úrokové sazby z posledních měsíců je totiž jasné, že sazba osciluje pouze v řádech setin nahoru a dolů a výrazný pokles by mohl nastat v srpnu a září. Každoroční prázdninový mód, kdy se většina obchodů přesouvá právě na podovolenkové období nutí banky nabídnout akce na rozhýbání po prázdninách.

A jaký je tedy aktuální stav? V dnešní době uvažovat o fixu delším jak 5 let nemá moc smysl, takže „akční“ nabídky na 10ti letý fix neřeším, ale více mě zajímá 3 a 5 let. Fix na 3 roky lze aktuálně sehnat kolem 5,7-5,8% a na 5 let se pak pohybujeme 5,6-5,7%. SAZBY JSOU BEZ POJIŠTĚNÍ A NUTNOSTI DALŠÍCH PRODUKTŮ! Pokud bychom se bavili o refinancování nebo úvěru 5mil a více tak tam by ještě nějaká ta desetinka šla možná dolů. Pokud by si člověk zvolil bankopojištění, tak tam sazby začínají na 5,29% a to je už velmi pozitivní číslo, ale já osobně nejsem moc zastánce pojištění v rámci úvěru, protože mi to nedává ve většině případů ekonomický a funkční smysl. Psal jsem na toto téma podrobný článek!

 

Publikováno 21.7.2023

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky