Místo předvánoční besídky zvyšování sazeb!

Na začátek použiji slova guvernéra ČNB. „Uvažovali jsme, jestli nezrušit toto zasedání rady. Vždy je to taková předvánoční besídka na konci roku a nečinila se velká rozhodnutí. Tak jsme se dožili toho, že dnešní jednání bylo pracovní, věcné a i velmi potřebné vzhledem k situaci“

Jestli bylo potřebné je otázka ale každopádně bylo opět ve znamení zvedání sazeb 🙁 Včera se konalo poslední zasedání ČNB, na kterém banka oznámila opětovné zvýšení základní repo sazby. Z hodnoty 2,75% se laťka posunula na 3,75%. Jde tak opět o velmi výrazné zvýšení.

Prognóza ČNB není dobrá a opět použiji slova guvernéra: „Bankovní rada je proto připravena v příštím roce pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby zajistila cenovou stabilitu v ČR“

Reakce bank může být bleskurychlá

Podíváme na začátek listopadu, kdy ČNB zvýšila sazby o 1,25%. Ještě ten den oznámila Komerční banka zvýšení o 0,5%. Během týdne se přidalo dalších 7 bank. Vánoce nahrávají tomu, že by se toto mohlo začít řešit až začátkem roku. Je tedy pár dní, kdy se dá sehnat vcelku zajímavá sazba. Nedivil bych se však tomu, když by v tichosti mezi svátky došlo k navýšení a 3. ledna budeme všichni s otevřenou pusou koukat, kde jsou sazby!

Jak se vyhnout výraznému zvýšení sazeb?

Dnes už je téměř jisté, že až na výjimky všechny banky nabízí sazby od 4%. Vzhledem k navýšení lze očekávat, že brzy budu psát článek, že jsou poslední možnosti, kdy lze pořídit hypotéku ještě za 4%. 

Pokud tedy plánujete řešit hypotéku, nebo ji třeba máte a blíží se Vám fixace, zafixujte si ještě „vcelku zajímavé sazby pod 4%!“ Nečekejte, až se Vám banka ozve. Lze to řešit i 2 roky dopředu.

Jaké jsou aktuální možnosti hypotéky?

I když neočekávám extra zájem mezi svátky, je možné, že se ozvou lidé, kteří to chtěli řešit začátkem roku ale vzhledem k situaci nechtějí čekat. Aktuálně se dokážu dostat s pojištěním k sazbě kolem 3,5% a bez pojištění kolem 3,7-3,8%. 

Jelikož je to z mé strany tento rok poslední článek, chtěl bych Vám popřát krásné prožití svátku a úspěšný vstup do roku 2022. Budu se těšit na Vaši přízeň i v příštím roce. 

Publikováno 23.12.2021

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky