Úrokové sazby celý rok skoro beze změny a shrnutí celého roku

Tak se nám už blíží konec roku, většina z Vás jistě finišuje s přípravou na Vánoce a tak mi dovolte se trošku podívat zpět, co nám ten letošní rok přinesl.

  • začal bych hned na začátku roku, kdy UniCredit Bank dostala pokutu 10mil. za neoprávněné účtování účelně vynaložených nákladů. Tomuto bude od příštího roku konec, ale to v dalším bodě.
  • došlo ke krachu bank Silicon Valley Bank, Silvergate Bank, Signature Bank, ale nikterak to nezasáhlo naše banky. Skončila sice Hello bank ale bez nějaké návaznosti.
  • stát nám seškrtal státní podporu na „stavebko“. Stavební spořitelny však chtějí díky bonusům tuto ztrátu dorovnávat, uvidíme, jaká čísla to přinese
  • ČNB oznámila, že nebude požadovat po bankách dodržování limitů DSTI a od ledna 2024 ani DTI. Většina bank po prvotním zrušení limity DSTI opět uplatňuje.
  • asi největší novinkou je poplatek za přechod do jiné banky mimo fixaci od září 2024, kdy to bude max. 1%
  • a celý rok tu s námi byla repo sazba ve výši 7% a věřím, že tento týden dojde k drobnému snížení

Úroky lehce pod 6%

Celý rok se mluví o snižování sazeb. Při pohledu na průměrné sazby ten pokles za celý rok bude do 0,3%. Osobně jsem čekal, že touhle dobou mohly být sazby už blíže 5%, což se bohužel nestalo. Pokles sazeb v příštím roce bude opět pozvolný a určitě nelze očekávat sazby pod 4%. To by se musel stát zázrak

Pokud by Vás zajímalo více informací k některému bodu, co jsem výše uváděl, tak všechny články najdete na mém webu.

Chtěl bych Vám tímto popřát krásné svátky, klidné Vánoce a hlavně zdraví v roce 2024.

Publikováno 19.12.2023

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky