Úvěrové registry a co jste o nich možná nevěděli

Každý, kdo si chtěl někdy půjčovat peníze o nich slyšel. Je jedno, zda se jedná o spotřebitelský úvěr na novou ledničku, kontokorent k běžnému účtu nebo hypoteční úvěr na koupi nového domu nebo bytu. Dnes bude řeč o registrech. Jsou různé typy a dnes se jim podíváme tak trochu na „zoubek“ ?

Co je to registr?

Registr je pomůcka, která pomáhá bankovním i nebankovním institucím v lepší orientaci na úvěrovém trhu a vzájemné sdílení informace o úvěrech, žádostech a neplatičích.

Jaké máme typy?

V České republice jsou 2 instituce, Solus a Czech Banking Credit Bureau (CBCB) resp. Czech Non-Banking Credit Bureau (CNCB).

K čemu je registr dobrý?

Jako vše, tak i registry mají plusy a mínusy a to jak pro banky tak pro klienty. Záleží, zda klient je řádně platící nebo naopak neplatič, či dokonce někdo, kdo má na sebe exekuci či insolvenci.

Můžu do něj nahlédnout?

Ano lze. Každá společnost nabízí možnost vygenerování výpisu z daného registru. Tento výpis je za poplatek a lze jej nechat stáhnout zde:

CBCB https://www.cbcb.cz/klientske-centrum/

SOLUS https://www.nejsemdluznik.cz/rozcestnik-formularu/

Do registru se dostane každý, kdo někdy žádal o úvěr. Podle toho, jak bude úvěr splácet či nesplácet bude tak i v registru veden. Díky tomu může banka, kde klient o úvěr žádá okamžitě zjistit, že klient např. v historii pozdě platit 2 úvěry, jedna žádost mu byla zamítnuta, ale zároveň bez jediné delikvence nyní splácí jiný úvěr.

Zároveň se tam také ale dozví, že klient během jednoho dne obešel třeba 5 bank s žádostí o úvěr a všechny tyto úvěry byly zamítnuty. Zde banka nejspíše už automaticky úvěr také zamítne a klientovi se objeví v registru další negativní záznam.

Opakem může být klient, který je třeba mladý, čerstvě po škole a chce si brát hypotéku. Zde je pro banku velké riziko i v tom, že nevím, zda klient bude úvěr splácet. Pokud tento klient v minulosti využil nějakého menšího spotřebitelského úvěru, kreditní karty nebo třeba i kontokorentu, má se banka o co opřít a pokud jej řádně hradil, jsou to pro ně plusové body!

CBCB

CBCB vede dva registry, bankovní (BRKI) a nebankovní (NRKI). Do registru BRKI vstupují jen banky a je povinný. Banka do něj musí předávat informace o všech klientech žádajících o úvěr. Jsou zde evidovány pozitivní i negativní informace. Informace jsou uchovány 4 roky po splacení závazku. NRKI povinný není a uchovává informace také 4 roky po splacení závazku.

SOLUS

Jedná se zájmové sdružení, které vede řadu úvěrových registrů. Seznam těchto členů je zde.

Jedná se o negativní registr, který zaznamenává pouze informace o nesplácení. Do registru se dostane každý, kdo je dlužen alespoň 500Kč a je v prodlení 2 splátky nebo 30dní. K vymazání dojde po 3 letech po úhradě závazků.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky