Česká pojišťovna začíná používat při likvidaci škod drony

Na místo škodní události vyráží speciální tým s neobvyklým pomocníkem. Česká pojišťovna patří mezi první pojišťovny, která využívá ve své likvidaci dron. Ten má ulehčit ohledání škod a urychlení likvidace.

Do světa pojišťovnictví začíná pronikat užitečná technologie, která se již osvědčila například při meteorologických průzkumech či hledání osob v horském terénu. Na scénu přilétají drony, které Česká pojišťovna začíná využívat k průzkumu, prohlídce a důkladné dokumentaci místa škod. „Již delší dobu sledujeme vývoj v oblasti dronů a reálné možnosti jejich využití v praxi. Tato moderní technologie usnadní a zefektivní dokumentaci místa škody, a pomůže tak při řešení pojistných událostí. Z toho budou samozřejmě profitovat naši klienti,“ představuje novinku Tomáš Volejník, manažer Útvaru likvidace pojistných událostí České pojišťovny a dodává: „Jako lídr českého pojišťovacího trhu chceme nabízet klientům nejen kvalitní produkty a s tím spojený servis, ale také inovativní služby.

Výsledek obrázku pro dji phantom 4

Co vše drony umí?

Tyto malé agilní letouny, ve kterých nesedí žádní piloti, se v současnosti využívají především k povrchovým či meteorologickým průzkumům. Ovládány jsou na dálku a pracovat s nimi mohou pouze speciálně proškolení pracovníci. Stroje mohou létat do výšky 300 metrů, jejich maximální dolet je až 2 000 metrů. Tichý provoz dronů zajišťují vysokokapacitní baterie a na jedno nabití vydrží létat přes 20 minut. Během letu mohou drony pořizovat kontinuální videozáznam nebo vysoce kvalitní fotografie. Kamera je otočná v rozsahu 360°, sklopná v rozsahu 90°. Díky tomu je možné získat jak prostorovou videodokumentaci škody v ultra vysokém rozlišení (tzv. 4K rozlišení), tak i snímky s poměrovou kalibrací pro určení rozměrů poškození. Obojí významně pomůže k rychlému a jednoduchému vyřešení škody.

Bezpečnost na prvním místě

Dronů, které Česká pojišťovna využívá v praxi, není třeba se obávat. Jakékoliv ohrožení soukromí či zdraví lidí nepřipadá v úvahu. „Naše drony podléhají pravidlům a přísné regulaci Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Piloti vlastní pilotní licenci a létají výhradně dle regulí ÚCL. Létáme pouze
na vymezeném území a zaznamenáváme výhradně data z hlášené pojistné události,“ 
popisuje situaci první licencovaný pilot České pojišťovny Martin Fišr a dodává: „Drony jsou skvělými pomocníky ve chvílích, kdy potřebujeme detailně zdokumentovat rozsáhlé škody nebo škody na těžko přístupných místech. Své využití najdou zejména v pojištění majetku a v zemědělském pojištění. Díky nim již nebude nutné, aby mobilní technik šplhal na poškozený komín či vysokou strmou střechu.“

 

Zdroj: Česká pojišťovna

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky