ČNB opět zvyšuje REPO SAZBU

Po více jak dvou letech, kdy repo sazba klesala až na hranici 0,25%, došlo 24.6.2021 ke zvýšení na 0,50%. Dnes, 5.8.2021 zasedala rada České národní banky a od zítřka 6.8.2021 zvyšuje opětovně sazbu o 0,25% na sazbu 0,75%.

Jak ovlivňuje repo sazba úrokovou sazbu hypoték

Není zde přímé ovlivnění s úrokovými sazbami, ale když se podíváme do historie, tak tam určitý souběh je vidět.

Únor 2018 byla naposledy repo sazba 0,75% a v tuto dobu se úrokové sazby pohybovali kolem 2,4%. Když se povídáme na nynější průměr tak jsme někde kolem 2,2-2,3%.

Co je to repo sazba?

Repo sazbu lze nazvat i jako základní sazbu, který slouží k usměrnění inflace. ČNB tímto snižuje množství peněz v oběhu a snižuje také inflaci. Jde o půjčování volných peněz od komerčních bank výměnou za cenné papíry s maximálním možným úrokem = repo sazbou. Repo sazba má označení 2T, od toho je tato sazba odvozena jako dvoutýdenní.

Budou banky zdražovat?

Reakce bank na sebe asi nenechá dlouho čekat, ale vzhledem k tomu, že od února / března dochází každý měsíc k navyšování úrokových sazeb, tak předpokládám, že růst bude i nadále pozvolna pokračovat.

Pokud tedy uvažujete o hypotéce, určitě bych to neodkládal a využil co nejdříve garance bank na úrokové sazby a hypotéku vyřídil co nejdříve.

Jestli máte nějaké otázky, nebo chcete pomoci s výběrem té správné hypotéky, tak se na mě neváhejte obrátit 😉 Můžete k tomu využít záložku Kontakty nebo mě kontaktovat přímo zde na stránce přes Facebook Messenger.

Publikováno 5.8.2021

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky