Daně, o kterých jste možná ani nevěděli

Když se řekne slovo DANĚ, mnohým z nás začnou v hlavě skákat čísla a červené šipky směřující na finanční úřad. V prvé řadě každého napadne daň z příjmů u OSVČ nebo třeba superhrubá mzda u zaměstnanců.

Pojďme se podívat na některé další daně, které jsou spojeny s našim životem a ani o tom možná nevíte.

Nepravidelný příjem

Pokud je Váš příjem za rok menší jak 30.000Kč nemusí tuto daň řešit. Nad tento limit už však musíte příjmy zdaňovat v plné výši a zdaňují se u OSVČ podle § 7 zákona o dani z příjmu a nebo podle § 6 zákona o dani z příjmu ze závislé činnosti.

Zrušení penzijního připojištění a životního pojištění

Daňový základ lze za splnění podmínek snížit o zaplacené pojistné na životní pojištění a penzijní připojištění. Při předčasném zrušení smlouvy je nutné tyto odpočty dodanit.

U životního pojištění je nutné vrátit daně uplatněné v daňových odpočtech za posledních 10 let. Toto se týká klientů, kteří třeba ruší své pojištění z důvodu potřeby vybrat peníze, nebo odchází z firmy, jež za ně zaměstnavatel pojistné hradil a nyní tak klient činit nebude. V tomto případě musí zaměstnanec podat daňové přiznání sám.

Prodej nemovitosti

Od 1.listopadu 2016 odpadá povinnost při prodeji nemovitosti platit daň z prodeje. Tato povinnost přechází na kupujícího a nyní ji najdete pod pojmem Daň z nabytí nemovitých věcí.

U nemovitosti, která nesplňuje podmínky bydliště je poplatník od daně osvobozen, pokud mezi koupí a prodejem uplynula lhůta alespoň 5 let. Pokud nemovitost někdo zdědí, započítává se do této lhůty i doba, kdy ji vlastnila osoba před smrtí. V případě nemovitosti splňující podmínky bydliště se tato lhůta zkracuje na 2 roky.

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky