Spoření pro děti

Přemýšlíte nad tím, jakým způsobem spořit pro své děti?

spoření pro děti

Trh je opravdu rozmanitý a vybrat si z nabídky je opravdu složité. Dnes Vám v krátkosti představím jednotlivé produkty a jejich klady a zápory.

Na co? Důležitá otázka…

Je důležité, zda jste v roli rodičů nebo prarodičů, protože každý z nich očekává od spoření něco jiného. Rodiče mohou spořit např. na studium nebo start do života, naopak prarodiče „na přilepšenou“ nebo jako dárek k plnoletosti.

Běžný a spořící účet

Je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak založit spoření dětem. Jedná se spíše o dočasné řešení. Úrok, který je na účet připisován, je menší než inflace a tak peníze budou ztrácet na hodnotě. Ještě horší varianta je uložení doma „pod polštář“.

+ okamžité nakládání s penězi, jednoduché založení

– nízký úrok, který nepokryje ani inflaci

Termínované účty

Pokud máte v plánu vložit jednorázovou částku, je toto jedna z variant, kterou využít. Stejně jako u spořících účtu jsou zde úroky velmi nízké u kratších termínů. Je to velmi konzervativní řešení a má i své nevýhody zvláště u krátkého horizontu. Zde je lepší volit období až na hranici 3let, kde je úrok již zajímavější.

+ u delšího období vyšší úroky

– okamžitá nedostupnost peněz, u kratších termínů nižší úrok než inflace

Stavební spoření

Mnoho let je pro rodiče stavební spoření bráno jako ten jediný TOP produkt na spoření dětem. Je potřeba dodržet pravidla a vlastnosti tohoto typu spoření a pokud se stavebko „přespořuje“ v čase nebo částce, klesá jeho výhodnost. Ke vkladům jsou připisovány úroky a státní podpory.

+ přesně stanovené státní podpory, garantované zhodnocení

– peníze jsou nedostupné po dobu 6 let, poplatek za uzavření a vedení SS

Otevřené podílové fondy

Nyní se s tímto produktem u dětí setkávám stále častěji. Smlouvu lze většinou uzavřít na sebe nebo přímo na dítě. Obě varianty mají svoje klady i zápory. Lze využít pro jednorázové i pravidelné vklady. Fondy jsou velmi flexibilní v nastavení doby, rizikovosti apod. Časový horizont pro děti by měl být do jejich 18 nebo 25let.

+ lze nastavit různou délku, rizikovost a s tím spojený výnos 

– u rizikovějších portfolií může být velký výnos ale i ztráta, je účtován vstupní poplatek

Doplňkové penzijní připojištění

Dříve produkt pouze pro dospělé, dnes už i pro děti. Státní podporu můžou čerpat i děti a lze zvolit i investiční strategii. Státem je navíc regulována nákladovost produktu.

+ státní podpora podobně jako u stavebního spoření, bez vstupních poplatků

– spoření až do 60 let bez ztráty státní podpory, produkt není garantovaný

Dluhopisy

Koupě státních dluhopisů může být zajímavé a bezpečné. Další variantou jsou firemní dluhopisy a je tedy z čeho vybírat. Je třeba si ověřit společnost, u koho jsou peníze uloženy a jakou má podnik šanci, že peníze vrátí.

+ velké zhodnocení

– menší dostupnost informací, omezené možnosti nákupu

Věřím, že pro mnoho z Vás je to mnoho informací a je těžké se v nich orientovat. Využijte kontaktní formulář nebo přímo Kontakty a vytvořím Vám nabídku přímo podle Vašich potřeb.

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky