Odložení splátek kvůli koronaviru

V poslední době je slovo koronavir, koronavirus, Covid-19 apod. skloňováno ve všech pádech. Nedávno jsem psal na podobné téma ohledně plnění pojišťoven. Článek si můžete najít zde.

Dnes se podíváme na to, jak banky zareagovaly na možnost přerušení splácení, odklad splátek atd. Je potřeba odlišit klasické odložení splátek, které se tváří jako restrukturalizace a má i dopad na registry a odložení splátek v této výjimečné době.

Odložení splátek kvůli koronaviru

Informace, které jsem k dnešnímu dni zjišťoval jsou oficiálně potvrzené a banky k nim také takto přistupují. Některé banky zatím oficiální vyjádření nemají (budu postupně aktualizovat tento článek).

Odklad splátek jsem zjišťoval u 5 stavebních spořitelen a 9 bank. Níže naleznete základní popis, jak tuto situaci banky řeší a také přehlednou tabulku, kde si najdete vše podstatné.

Zde bych chtěl dodat 3 podstatné informace týkající se odkladu splátek:

  • banky i přes níže zmíněné přistupují ke klientům individuálně a je možné, že daný případ bude řešen zcela rozdílně
  • tato situace se netýká klientů, kteří v rámci své hypotéky mají sjednány doplňkové služby, jako např. odklad splátek (tito klienti to mohou využít automaticky bez schválení)
  • ke dni podání žádosti musí klient řádně splácet a být bez delikvence 

Podmínkou pro odložení splátky je přímá souvislost s koronavirem, snížená pracovní aktivita OSVČ, či pokles příjmu zaměstnance. Je však potřeba vědět, že odklad podléhá schválení banky a není na to tedy 100% nárok. 

Zapomeňte na odpuštění úroků

Ač to může na první pohled tak vypadat, banky si nechají veškeré úroky zaplatit a odklad splátek tuto část jen posune na konec splatnosti, nebo rozpustí do zbytku splátek úvěru.

3 měsíce a dost

Právě 3 měsíce je období, na které všechny banky a stavební spořitelny v tuto chvíli (s výjimkou Českomoravské stavební spořitelny, která umožní až 12 měsíců) umožní odklad splátek úvěrů.

Registrů se nemusíte bát 

Zde se budu asi trochu opakovat, všechny banky a stavební spořitelny (s výjimkou Českomoravské stavební spořitelny) v případě schválení odkladu splátek v této době nebudou do registru dlužníků uvádět negativní záznam spojený s restrukturalizací

Vše na jednom místě

Níže naleznete přehlednou tabulku s konkrétními údaji a také odkazy, kde najdete podrobné informace a žádosti jednotlivých bank

V případě, že se Vás tato situace týká, neváhejte mě kontaktovat přes formulář, mail, telefon, či na FB stránce 😉

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky