Útěk do jiné banky za 1%!

Dnes se poslanci shodli a schválili novou pokutu za předčasné doplacení hypotečního úvěru mimo fixaci. Ta by nově měla činit max. 1%!

Pokuta se bude vztahovat na nové úvěry od září 2024 a na ty stávající, kterým bude začínat nové fixační období právě po září 2024.

Celé znění pokuty by mělo být, že pokuta bude 0,25% za každý rok do konce fixace, max. 1%. Na modelovém příkladu si pojďme ukázat, jak by pokuta vypadala v daném případě. Tento modelový příklad počítá se snížením sazby 1%. !!! Pokud by konkrétně tento model nastal, pokuta by byla jen v řádech stokorun, protože by smlouva byla staršího data. Jedná se o názornou ukázku doplacení po 2 letech z 5 let fixace !!!

Na modelaci vidíme, že při snížení o 1%, by klient ušetřil přes 3.000Kč/m a pokud by zvolil delší fixaci 5let, měl by pokutu celkově 0,75%, takže 36.559Kč. Začal by šetřit za rok, nebo pokud by o pokutu navýšil výši úvěru, byla by splátka nižší o 2.864Kč.

Rozšíří se i účely, kdy půjde doplatit doplatit hypotéku zdarma bez sankce i v rámci fixace. Bude tam nově patřit prodej nemovitosti či vypořádání při rozvodu.

Věřím, že nyní banky začnou trošku logicky fungovat z hlediska nabízení lepších sazeb na konci fixace, nebo se ostatní banky přidají k zatím jedné, která dokáže i v rámci fixace snížit úrok na aktuální konkurence schopné hodnoty bez dodatků a pokut.

Publikováno 15.11.2023

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky