KONEC SBERBANK CZ – jak se zachovat?

Asi nemusím zmiňovat aktuální téma, které rezonuje celým hypotečním trhem a internetem. Po návrhu ČNB na odebrání licence pro Sberbank CZ to trvalo pár hodin a bylo přistoupeno ke kroku, kdy Česká národní banka oznámila, že Sberbank CZ není schopna dostát závazkům vůči oprávněným osobám.

Opatření ČNB

ČNB vydala opatření pro Sberbank, které se hlavně týkají těchto činnosti:

  • zákaz poskytování úvěrů včetně čerpání úvěrů
  • zákaz přijímaní peněz (příchozí platby budou vráceny zpět odesílateli)

Důležité je, že všechny nastavené trvalé příkazy a inkasa budou zaúčtována v plném rozsahu. Platby, které nebyly zaúčtovány ale jen zadány a čekají na zpracování nebudou zpracovány! Všechny příchozí platby však budou zamítnuty a vráceny zpět na účet odesílatele, doporučuji tedy hlavně v případě mzdy ze zaměstnání nebo faktury OSVČ s okamžitou platností směřovat platby na jiné účty.

Co mám nyní dělat, jak a kdy se dostanu k penězům

Banka umožnila všem svým klientům výběr peněžních prostředků ve výši 1.000Kč/den na pokrytí nezbytně nutných výdajů. V tuto chvíli nezbývá, než čekat. 9.3.2022 bude datum, kdy bude možné se ke svým penězům dostat. Bude totiž spuštěna výplata z Garančního systému finančního trhu. O peníze ze základní náhrady bude možné žádat až do 10.3.2025.

Každý, kdo má účet u Sberbank bude mít nárok na výplatu peněz ve 100% až do výše 2.499.500Kč což odpovídá částce 100.000€. Tento limit je možné navýšit na dvojnásobek a to ve specifických případech (dědické řízení, pojistné plnění, prodej nemovitosti sloužící k bydlení). Pak je možné podat ještě info k rukám Sberbank k výplatě částky nad 100.000€, která bude součástí likvidace. Na toto však musí mít banka prostředky a je možné že na to nebude ani reagovat.

Prostředky bude možné vyzvednout na pobočkách Komerční banky a to od 9.3.2022 nebo si jej poslat na jiný účet. Seznam poboček, kde bude možné peníze vyzvednout najdete v tomto seznamu.  Jedná se o 241 poboček kde budete moci peníze převést na běžný účet u KB nebo jiné instituce a pouze na 40 pobočkách bude možné využít hotovostní výplatu. Seznam těchto poboček naleznete níže.

Pokud jste fyzická osoba, tak k vyzvednutí Vám stačí pouze občanský průkaz nebo pas. U OSVČ ještě výpis z živnostenského rejstříku.

od 1.3.2022 bude postupně znovu spuštěno internetové bankovnictví pro kontrolu stavu účtu. Nakládat s prostředky však nejde, jelikož jsou ke dni 28.2.2022 zafixováno pro následné vypořádání Garančním systémem finančního trhu.

Co dělat s hypotečním či spotřebitelským úvěrem?

V prvé řadě je nutné říci, že je určitě nutné jej dále platit! Špatnou zprávou ale je, že dluh Vám nikdo neodpustí :/

Zda dojde k převzetí úvěru jinou bankou, či zesplatnění není teď ještě jasné a čekáme na oficiální stanovisko, o kterém Vás budu informovat.

Banka 1.3.2022 vydala informace, jakým způsobem nadále hradit úvěry u Sberbank CZ:

  • pokud splácíte úvěr na účet, začínající číslicí 8, není potřeba nic měnit a můžete nadále hradit (jedná se vesměs o spotřebitelské úvěry, ke kterým nebyl založen účet)
  • v ostatních případech využijte nová čísla účtů, které naleznete v tabulce a jsou určena pro platbu v CZK

Důležité je správné identifikování platby variabilní symbol = číslo úvěru

Banka bude od 7.3.2022 rozesílat všem klientům mailem informaci, jak dále postupovat se splácením úvěru.

Publikováno 28.2.2022

Aktualizace 2.3.2022

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

1 komentář

  1. […] základních info je na FB a hlavně na mém webu. Např. zde, nebo i info […]

Komentáře jsou uzavřené.