Krach amerických bank a záchrana švýcarské Credit Suisse – máme se bát?

Obrátilo se na mě několik klientů, i zcela cizích lidí co mají dělat, že mají v bankách peníze a že když zkrachují takové velké banky jako je Silicon Valley Bank, Silvergate Bank, Signature Bank a do toho i švýcarská banka v problémech, zda nemůže být problém i u bank v ČR.

Předně bych chtěl říct, že ne asi hlavním, ale významným důvodem ke krachu bank je PANIKA! Ta je vyvolávána médii a postováním i nesmyslných dezinformací na sociálních sítích. Minulý rok jsme měli možnost to zažít na vlastní kůži i my v ČR. Podobný scénář měla Sberbank CZ.

Zde byl postup skoro identický. Po základních informacích ohledně napadení Ukrajiny Ruskem byla do té doby zdravá a fungují banka obklopena stovkami lidí, kteří chtěli vybrat své peníze. Toto umocnilo pár fotek na sociálních sítích a také v televizních novinách. Davové šílenství se následující den opakovalo až musela banka zavřít své pobočky. 

Když se na to podíváme zpětně, tak všechny fyzické osoby dostaly své peníze zpět ve 100% výši a díky prodeji České spořitelně to nyní vypadá i na uspokojení 100% právnických osob, měst a obcí.

V případě „bližší“ banky ve Švýcarsku je to velmi obdobné. Zde nejspíše dojde k záchraně banky jejím konkurentem UBS ale následkem toho padají akcie i evropských bank.

Je potřeba mít strach o svoje peníze? A jak se zachovat?

Jak jsem psal výše, panika je hlavní nepřítel. Žádná banka v ČR není významně ohrožena a má náznaky úpadku! Pokud by k tomu i přesto došlo, nezapomínejte, že máte do 100.000€ pojištěny své vklady. Stejně jako před rokem, tak i nyní klientům radím, pokud mají větší hotovost nad tento limit, tak aby to bylo rozdělilo do více bank a měli v případě potřeby likvidní peníze.

Takže stačí zachovat chladnou hlavu, zdravý selský rozum a nevěřit dezinformacím. Pár bodů v rychlosti k celé situaci:

  • není potřeba se strachovat o své peníze ve svých bankách v ČR
  • žádná banka v ČR není v přímém ohrožení
  • vklady FO jsou pojištěny do 100.000€
  • ověřujte si informace v článcích a pozor na fake news!

Publikováno 22.3.2023

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky