Každý z nás stál, nebo bude stát před rozhodnutím zda si pořídit novou nemovitost. Nemusí to být hned koupě ale třeba i pronájem. V této situaci máme několik možností, jak nalézt vysněnou nemovitost. Asi nejjednodušší a nejrychlejší varianta je návštěva inzertních serverů, kde se nemovitosti nabízejí. Mohou to být např. Sreality, bazoš nebo i bezrealitky. Na prvním zmiňovaném se jedná o místo, kde většinou inzerují realitní kanceláře, opakem je odkaz poslední, kde jde pouze o soukromé inzerenty.
Sám a se ziskem?
Když se podíváme na situaci prodeje nemovitosti, pojďme se podívat, co nás všechno čeká, pokud do toho jdete sami.
Postup ze začátku je velmi jednoduchý. Nemovitost nafotit (samozřejmě co nejlépe), vytvořit k tomu popisek o stavu a dodat další potřebné údaje. Zhodnotit situaci na trhu a zvolit ideální (co nejvyšší) cenu. Posledním krokem je vybrat vhodný portál, kde inzerát budete dávat a pak už jen čekat na toho pravého, který projeví o Vaši nemovitosti zájem.
Až do tohoto okamžiku zas takový rozdíl mezi prodejem s RK a bez RK není. Ten nastává až v momentě, kdy se, ideálně ve velkém množství, začnou hlásit zájemci. Zorganizovat si čas, aby vyhovoval Vám i zájemcům může být složité a díky tomu můžete také o některé zájemce přijít.
Vhodný kupce vybrán, nyní nastává další důležitý krok. Tím je kupní smlouva. Vytvořit kvalitní smlouvu, aby odpovídala Novému občanskému zákoníku a splňovala vše podstatné může být oříšek. Toto lze vyřešit zakoupením kupní smlouvy přímo na webech, které se na to specializují např. tento. Pokud nejste právník, bude Vás vytvoření této smlouvy stát mnoho času a sil s nejistým výsledkem.
Sláva. „Papíry“ vyřízeny, jdeme předat byt, nesmí chybět předávací protokol a nezbytná poslední kontrola všeho podstatného.
Realitní kancelář mě chce „oškubat“
Mnoho lidí má pocit, že realitní kanceláři jde jen o jedno. Získat provizi za prodej nemovitosti. Ano, máte pravdu, je to jejich práce, za kterou jsou patřičně ohodnoceny. Za svoji odměnu musejí odvést kvalitní práci. Zde narážíme na první problém. Někdo již mohl narazit na realitní kanceláře, kde nebyl spokojený se servisem nebo samotným makléřem.
Realitní makléř dokáže důkladně a lépe prozkoumat trh a stanovit optimální cenu vzhledem ke stavu nemovitosti, lokalitě a také času, za který chcete nemovitost prodat.
Podstatné je zjistit hned na začátku a zcela jasně, kolik Vás „servis“ makléře bude stát, většinou to bývá 3 – 6% z ceny nemovitosti. Pokud nemovitost kupujete, většinou bývá obsažena v ceně. Pokud prodáváte, musíte počítat s tím, že o tuto částku dostanete méně. Tato částka by měla být jasná hned na začátku, aby pak nedošlo k nějakým nepříjemnostem. Co realitní společnost, to jiná provize a jiný servis.
V tomto ohledu je ideální optat se na reference kolegů, přátel nebo rodiny, zda nemají informace nebo osobní zkušenost, aby jste se vyvarovali případným problémům.
Dále se nemusí již o nic starat. Zpracování inzerátu, fotky, popis, vše by mělo být zařízeno za Vás. Pokud nemovitost zpřístupníte k prohlídkám, nemáte s tím žádnou další práci, vše zařídí realitní makléř a na Vás je podepsat už jen připravené rezervační a kupní smlouvy.
Jasný závěr? Ani tak ne…
Teď jste možná čekali větu typu… Prodej nemovitosti jedině bez realitky nebo naopak, vrhněte se do náruče realiťáků.
Trošku Vás zklamu. Každý postup má svoje + a -. Pokud máte dostatek správných informací, právníka k ruce, dostatek času a trošku se v oboru vyznáte, vydejte se na cestu prodeje na „vlastní pěst„. Jestliže jste pracovně vytíženi, nechce se Vám o nic starat a zároveň jste ochotni oželet provizi, kterou zaplatíte, tak prodej přes realitní kancelář je pro Vás tou správnou volbou