ČNB znovu nastavuje limity DTI / DSTI

Po dvou letech volnějšího režimu, kdy ČNB od 1.4.2020 zrušila limit DTI a navýšila hodnotu LTV dochází k opětovnému zavádění těchto limitů.

Minulý týden bankovní rada ČNB rozhodla, že od 1.4.2022 budou zavedeny znovu limity DTI, DSTI a snížení hodnoty LTV. Bylo doporučeno jejich důrazné dodržování. V případě, že v mezidobí do 1.4.2022 budou některé banky chtít „urvat“ klienty pro sebe na úkor těchto limitů bude ČNB tvrdě jednat!

Může se zdát, že je to poměrně velký zásah pro nové žadatele. Nejen, že s vysokými úroky je vyšší nárok na bonitu, ale tímto krokem bude muset být příjem ještě vyšší. Na druhou stranu mnoho bank stále dodržovalo DTI 9 a s DSTI jsme se pohybovali mezi 45-55%. V poslední době už klientům přijde naprosto normální mít 20% vlastních, nebo jinou zástavu, takže zde zas takový zádrhel nebude.

Změny od 1.4.2022 najdete níže v tabulce. ČNB datum 1.4.2022 stanovila z důvodu toho, aby banky měly čas změnu aplikovat a tak se dá očekávat, že to bude platit i dříve.

* některé banky i přes zrušení tyto limity stále u svých úvěrů aplikovaly

** platí pro žadatele mladší 36let

Publikováno 1.12.2021

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

1 komentář

  1. […] Jak jsem již v minulém článku psal, tak ČNB zavedla od 1.4.2022 nové limity LTV, DTI a DSTI. Zároveň rozdělila klienty na ty s lepšími podmínkami mladší 36ti let a s horšími podmínkami starší 36ti let. Více o těchto změnách najdete přímo v článku.  […]

Komentáře jsou uzavřené.