Hýčkání klientů, kteří splácí hypotéku

V současnosti jsou úrokové sazby na historickém minimu. Mnoho Čechů, kteří splácejí hypotéku, hledají nyní cesty, jak nízkých sazeb využít, i když jim ještě nekončí aktuální fixace. Podle čeho porovnávat při refinancování?

Jak reagují banky na stále rostoucí zájem o hypotéky? O klienty se doslova perou snižováním sazeb a další výhodami. Ale neplatí to jen při hledání nových zájemců. Stejnou péči věnují i stávajícím klientům a snaží se nenechat je utéci při refinancování.

Při refinancování se nevyplatí hledět jen na nabízenou úrokovou sazbu, ale i na to, jaké další úlevy nová banka dovolí. Proces refinancování není tak jednoduchý, jak by se na první dalo předpokládat, protože kromě úrokové sazby musíte hlídat i parametry a služby kolem, stejně tak jako případné nové poplatky. A v neposlední řadě pak dodržet dané termíny, tedy zejména dokdy je potřeba původní hypotéku doplatit. Všechny tyto proměnné je často složité hlídat, a může se proto vyplatit pomoc hypotečního specialisty.

Výsledek obrázku pro hypotéka

Parametry, které je potřeba při refinancování sledovat:

1. Doba čerpání až 24 měsíců
Co to obnáší? Na hypoteční boom reagují banky mimo jiné tím, že umožňují vyřídit hypotéku již několik měsíců před koncem fixace. Jedná se o tzv. dobu čerpání, tedy počet měsíců před ukončením fixace, kdy banky umožní vyřídit hypotéku. U některých je to až 24 měsíců. Pokud vám tedy končí fixace například v létě 2018, je u některých bank nyní možné vyřídit si novou hypotéku za stávajících atraktivních nabídek.

2. Dokládání příjmu jen při změně
Všechny banky navíc umožňují refinancovat za určitých podmínek bez dokladování příjmu. Tedy pokud se od poslední úpravy rodinná situace nezměnila. To znamená žádný sňatek či rozvod,se nerozrostla o další dítě, nevzala si nový úvěr nebo nedošlo k turbulentním pracovním změnám. Základem je takéregistr úvěrů, čili žádná splátka po její splatnosti. Hlavním parametrem pak je minimální početanuitních splátek na stávající hypotéce.

3. Navýšení hypotéky bez dokládání příjmu? Jde to!
Některé banky také lákají klienty na navýšení hypotéky v době refixace. Dalšínabídnou, aniž by bylo třeba dokládat svůj příjem. Jde o další vstřícný krok za bezproblémové splácení a šanci, jak si dobře splácejícího klienta udržet.

4. Vyšší měsíční splátka, aniž ukážete výplatnici
Banky se dívají i na výši nové měsíční splátky. Pokud například aktuálně platíte měsíčně 5 000 korun, tak v některých bankách můžete mít novou splátku i 6 000 korun a stále nemusíte dokládat příjem. V praxi to znamená, že si klient může půjčit další peníze například na rekonstrukci, čímž se může zvýšit splátka.

5. Dva úvěry na jednu
Občas se stane, že potřebujete spojit více úvěrů do jedné hypotéky, nejčastěji hypotéku a úvěr ze stavebního spoření. Ale máte jen jednu zástavu a termíny na doplacení se u vašich úvěrů liší. Také v tomto případě si umějí některé banky se situací poradit a umožní rozložit čerpání peněz v čase. To znamená, že na první hypotéku banka poskytne peníze například nyní v srpnu a na doplacení druhé třeba až v listopadu.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky