Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Dlouho očekávaný den je zde. 8.7.2020 zasedala Sněmovna ČR, aby projednala vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti a zrušení odpočtu úroků ze základu daně. Daň z nabytí nahradila v roce 2014 daň z převodu nemovitých věcí. Od novely v roce 2016 ji platil vždy kupující (dříve se šlo dohodnout, kdo bude hradit a často to bylo uvedeno v např. kupní smlouvě).

Zrušení daně z nabytí nemovitosti s malým „ale“

Vládní návrh  měl hlavní 2 části

  • zrušení daně z nabytí nemovitosti
  • zrušení odpočtu úroků ze základu daně

Druhý výše uvedený bod měl platit až od roku 2022. Znamenalo by to, že následujících 1,5roku by byla ideální doba na nákup nemovitosti. Kupující by nemusel platit daň, ale zároveň by mohl odečíst úroky z hypotéky ze základu daně.

Daň zrušena, úroky zachovány

Sněmovna zrušení daně SCHVÁLILA!

Všichni majitelé nemovitostí, kteří od prosince 2019 vložili na katastr Návrh na vklad změny vlastnického práva (novela má zpětnou účinnost) nemusí již platit při podání přiznání 4%. Pokud již někdo uhradil, budou mu peníze vráceny.

Byl zachován odpočet úroků ze základu daně. Jeho výše se však snížila ze 300tis. na 150tis. (i tak se stále jedná o vcelku velkou částku, která pokryje úroky většiny hypoték)

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Součástí změny bylo i prodloužení doby, po kterou musí člověk platit daň z příjmu při prodeji. Tento bod se týká hlavně investiční bytů. Doba se prodlužuje z 5 na 10let (v případě trvalé bydliště je stále 2roky).

 

Toto je za poslední měsíce velice dobrá zpráva, která lidem ušetří spousty peněz, které lze použít na cokoliv jiného. Zároveň by se dalo říct, že ve spojitosti se stále zajímavými sazbami hypoték je teď opravdu dobrá doba na to si pořídit vlastní bydlení.

Rád Vám pomohu při výběru té nejideálnější hypotéky a vyřízením všeho podstatného. Neváhejte se na mě obrátit.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

1 komentář

  1. […] přeje. Ve spojitosti s nulovou daní z nabytí nemovitostí, o jejíž zrušení jsem psal v minulosti článek, se nyní jedná o super příležitost k nákupu nemovitosti pro vlastní bydlení, či jako […]

Komentáře jsou uzavřené.