Poplatek za předčasné doplacení hypotéky

I když v dnešní době to není tak aktuální téma, jako tomu bylo před rokem, kdy byly sazby pod 2%. Stále ale může být někdo, kdo bude potřeba doplacení řešit a nebo za pár měsíců (spíše let, až budou nižší sazby) to může někomu pomoci.

2 černé ovce v davu

Doporučení ČNB ohledně účtování účelně vynaložených nákladů banky akceptovali a až na 2 výjimky jej účtují v řádech stokorun či tisícikorun.

2 zmíněné černé ovce v davu jsou UniCredit Bank a skupina KB (Komerční banka a Modrá pyramida). I když hned budu rozporovat předchozí větu. UniCredit již přistoupil také k menší pokutě, která aktuálně činí 1.500Kč.

Zbývá tedy KB a Modrá pyramida. I když na dotaz bylo sděleno, že KB má v tuto chvíli pokutu 0Kč, tak má zkušenost je zcela jiná. Modrá pyramida mi nebyla tuto informaci schopna poskytnout a tak je zde opět otázka kam až může pokuta šplhat. Osobní zkušenost s MPSS mám však takovou, že první vyčíslení bylo v řádech desetitisíců. Po dopisech pak byly ochotny poplatek snížit.

Poplatek za předčasné splacení v řádech tisícikorun

Jak jsem již zmínil, většina bank tuto pokutu drží v řádech tisíců. U doplácení úvěru ze stavebního spoření je nutno počítat ještě s poplatkem za ukončení stavebního spoření, pokud úvěr netrvá alespoň 6let a dále je potřeba vrátit připsané státní podpory.

Níže v tabulce najdete aktuální poplatky, které si banky účtují za předčasné doplacení.

Zmíněné částky platí pro úvěry, které byly podepsány po 1.12.2016, nebo po této době byla nová fixace!!!

Pokuta pro Modrou pyramidu

Aktualizuji tento článek o dnešní novinku ohledně pokuty pro Modrou pyramidu. Je dobře, že tato pokuta padla a věřím že se i ona nyní přidá do řady k dalším bankám ohledně pokut.

Pokuta ve výši 5mil. mi přijde zanedbatelná k přihlédnutím na skutečnost, o jakou výši „obrali“ klienty. Není zde však uvedeno, jestli ty poplatky stavební spořitelna vrátila a pak dostala pokutu 5mil. Pokud by je nevrátila tak by ve skutečnosti o moc nepřišla 🙁

Publikováno 24.1.2022; Aktualizováno 4.2.2022

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

1 komentář

  1. […] už jiná. Banky účtují pokuty v řádech stovek až tisíců korun. Přehled pokut najdete v tomto článku. Dalším důvodem je to, že dneska migrace mimo fix je téměř nulová z důvodu úroků. Stav je […]

Komentáře jsou uzavřené.