Růst repo sazby v plném proudu

Před měsíce zasedala rada ČNB a rozhodla o zvýšení základní repo sazby z hodnoty 0,75% na 1,50%. Takto razantní zvýšení na sebe nenechalo dlouho čekat a všechny banky začaly zvedat úrokové sazby.

Odraz repo sazby v úrokových sazbách

Většina bank, která nabízela základní sazby v říjnu pod 3%, tak ke konci října tuto hranici přeskočila a dnes se jen výjimečně dá u nových nabídek dostat pod 3%, Některé banky opakovaně zvedaly sazby v průběhu měsíce až na nynější hodnoty, které se blíží sazbám kolem 3,5%.

Úrokové sazby od 4%???

Po dnešním zasedaní bankovní rady ČNB bylo zveřejněno rozhodnutí, že repo sazba se opět zvyšuje! Dochází ke zvýšení z aktuální hodnoty 1,50% na sazbu 2,75%Jde tak o ještě výraznější zvýšení a to o 1,25%!

Tento krok opět ovlivní růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a myslím si, že velmi brzo bude svědky toho, kdy banky budou vydávat přehled úrokových sazeb začínajících 4….% 🙁

Jak předejít výraznému zdražení úvěru a zvýšení úrokových sazeb?

Víc než kdy jindy je nyní podstatné, abyste se zajímali o svoji hypotéku a zjistili, kdy Vám končí fixace. Pokud je to do půl roku, oslovte svoji stávající banku, ať Vám udělá nabídku na prodloužení fixace.

Pokud je doba delší, nebo klidně i za 2 roky, můžete využít „Dopředného refinancování“ kdy si můžete již nyní zarezervovat úrokovou sazbu a čekat, až Vám fix skončí a vyhnete se tím zdražování ale i možné pokutě za předčasné splacení.

Pokud plánujete novou hypotéku, není důvod zbytečně toto rozhodnutí oddalovat. Pokud plánujete v ideálním případě koupi nemovitosti, můžete využít i „Hypotéku bez nemovitosti“. Více o této možnosti jsem psal v zářijovém článku, který najdete na mém blogu.

Pokud nejste spokojeni s nabídkou stávající banky, nebo si chcete jen ověřit, zda nabídka, kterou jste dostali je výhodná, neváhejte se na mě obrátit. Můžete k tomu využít záložku Kontakty nebo mě kontaktovat přímo zde na stránce přes Facebook Messenger.

Publikováno 4.11.2021

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky