Stavební spoření – správné nastavení cílové částky

Při zakládání stavebního spoření je jedním z nejdůležitějších parametrů cílová částka. Její výše také určuje orientační dobu spoření, ale hlavně poplatek, který budete stavební spořitelně platit.

Stavební spoření je určeno ke dvěma základním věcem, spoření a úvěr ze stavebního spoření. Úvěr lze mít buď tzv. překlenovací (pro nové klienty, nebo pro ty, kteří nemají dostatečně velké naspořené prostředky a nebo nesplňují podmínky) nebo řádný

stavební spoření

 

Ideální cílová částka při úvěru

Příjmy, výdaje, splatnost jsou hlavní kritéria pro celkovou výši úvěru a jsou různé u jednotlivých institucí. Maximální výše úvěru = cílová částka. Od této částky se pak odvíjí výše poplatku, který bývá 1%. Maximální výše poplatku činí 15000Kč.

V případě řádného úvěru lze čerpat pouze rozdíl mezi naspořenou  a cílovou částkou. Bližší informace Vám poskytne daný poskytovatel úvěru.

 

Efektivní spoření

Společně s penzijním připojištění je tento produkt podporován státem formou státního příspěvku. Klient dostává za svoje vložené peníze každý rok 10% státních příspěvků do maximální výše 2000Kč, tj. při maximální roční úložce 20000Kč (1667Kč měsíčně). Dále musí stavební spoření fungovat alespoň 6 let.

Při těchto základních znalostech si každý dokáže vypočítat, jaká maximální cílová částka je nejvhodnější. V případě překročení cílové částky nebo vázací doby může stavební spořitelna smlouvu klientovi vypovědět.

Příklad: rozhodnu se spořit maximální možnou částku pro nejvyšší státní podporu. Ročně budu posílat 20000Kč po dobu 6 let. Stavební spořitelna má úrok 1% p.a. a roční poplatek za vedení 300Kč

  • vložená částka 120000Kč
  • státní podpora 12000Kč
  • výnosy z příspěvků + státních podpor cca 4000Kč
  • celková částka cca 136000Kč

V tomto případě je ideální cílová částka někde kolem 140000 až 150000Kč, která bude spojena s 1400Kč (respektive 1500Kč) poplatkem za sjednání.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky